Ręka jest narządem kluczowym dla jakości życia człowieka, łącząc siłę z precyzją, która jest niezbędna przy takich czynnościach jak pisanie czy rysowanie. Odpowiedzialna za to część kory mózgowej, związana z ruchami kończyny górnej, dłoni, kciuka i palców, zajmuje bardzo dużą powierzchnię, co umożliwia nam wykonywanie skomplikowanych, płynnych ruchów. Sprawność rąk ma zatem ogromny wpływ na rozwój dziecka i jego umiejętność pełnego uczestnictwa w codziennych aktywnościach.
Terapia ręki nie tylko usprawnia tzw. małą motorykę, czyli precyzyjne ruchy dłoni i palców, ale także pozytywnie wpływa na rozwój mowy, ponieważ stymulacja dłoni pobudza ośrodek mowy w mózgu. Dodatkowo, receptory znajdujące się na dłoniach są związane z funkcjonowaniem całego organizmu, dlatego sprawność dłoni wpływa na ogólną kondycję i funkcjonowanie człowieka.
W przypadku zaobserwowania dysfunkcji w zakresie czynności rąk, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, terapia ręki może być niezwykle skuteczna. Ćwiczenia i masaże stosowane w terapii pomagają w rozwoju zdolności motorycznych oraz przyzwyczajają dłoń do rozpoznawania różnych faktur i struktur materiałów.
Wdrożenie terapii ręki wspiera samodzielność dziecka w podstawowych czynnościach życia codziennego oraz rozwija jego zdolności manualne, co pozwala na realizację pełnego potencjału. Dzięki temu terapia ręki jest cennym wsparciem dla dzieci i dorosłych, którzy chcą osiągnąć większą samodzielność i sprawność w codziennych działaniach.
W naszym przedszkolu istnieje 5 grup wiekowych. Realizujemy podstawę programową zgodnie z zaleceniami MEN i S. Zajęcia są opracowane i dostosowane do potrzeb i możliwości każdego dziecka.
Wspólne działania prowadzone przez nauczycieli i specjalistów sprzyjają powstawaniu węzi pomiędzy wszystkimi dziećmi, pozwalają na rozwój nie tylko intelektualny, ale również emocjonalny i społeczny.